Historia

Historia

Historia obecnego siatkarskiego zespołu męskiego AZS AGH Kraków rozpoczyna się w roku 2013. Wtedy to awans do I ligi wywalczyła drużyna siatkarzy wywodząca się z Wawelu Kraków, która do rozgrywek przystąpiła już w barwach i nowej rzeczywistości organizacyjnej pod nazwą AGH 100RK Kraków. Zespół w inauguracyjnym sezonie w pierwszej lidze poprowadził trener Wojciech Kasza z asystentem Krystianem Bławatem. Rywalizacja sportowa nie zakończyła się powodzeniem, w meczach play-out przegraliśmy z zespołem Nascon Tychy i groziła nam degradacja do II ligi. Kłopoty finansowe i organizacyjne kilku zespołów pierwszoligowych spowodowały brak pełnego składu zespołowego ligi. Klub AZS AGH ponownie złożył więc akces do rozgrywek i ten został przyjęty przez PZPS.

Od 2014 roku nasz zespół prowadzi nieprzerwanie Trener Andrzej Kubacki, który wraz z Asystentem Przemysławem Płaczkiem poprowadzili grę w kolejnym sezonie. Tym razem po niewielkiej przebudowie zespołu sezon ukończyliśmy na bezpiecznym miejscu zdobywając niezbędne doświadczenie sportowe i organizacyjne. W fazie play-out wygraliśmy z zespołem LKS Caro Rzeczyca i ostatecznie zajęliśmy 12 lokatę w lidze.
Kolejne sezony to systematycznie realizowany program rozwijania umiejętności sportowych młodych zawodników z pogodzeniem nauki w AGH. Trener Kubacki stawiał na młodych zawodników-studentów, którzy uczestniczyli w rozgrywkach ligowych i akademickich. AZS AGH przez wiele lat zajmuje czołowe lokaty klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, a w siatkówce męskiej wiele razy zajmował medalowe pozycje, w tym w roku 2016,18 zdobywając srebrny medal, a w roku 2017 – złoty.

W rozgrywkach ligowych zespół plasował się na poziomie pozycji 1-8 i przez kilka sezonów uczestniczył w rozgrywkach fazy play-off, najwyższą historycznie lokatą było zajęcie w sezonie 2017/2018 – 4 miejsca.

Klub AZS AGH Kraków jest kuźnią młodych talentów, a doświadczenie i olbrzymia wiedza Trenera Andrzeja Kubackiego wyniosła stąd, z AGH Kraków do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce – PlusLigi, wielu zawodników, m. in.: Patryk Akala, Dominik Depowski, Marcin Kania, Paweł Halaba, Bartłomiej Mordyl, Piotr Adamski,
Przez lata zmianom ulegał także skład sztabu trenerskiego, tworzyli go m. in.: Andrzej Kubacki (nadal), Wojciech Kasza, Jacek Litwin, Krystian Bławat, Przemysław Płaczek, Kacper Osuch (nadal), Marcin Nowakowski, Kamil Nalepka (nadal). Fizjoterapeuci: Wojciech Dubaj, Izabela Cieżyńska, Kinga Siwaszczyk , Dominika Bogaczyk, Michał Roczek (nadal), Mariola Bucka (nadal).

Klub AZS AGH Kraków w roku 2016 nawiązał współpracę z UKS Sparta Kraków. Grupy młodzieżowe chłopców ze Sparty uczestniczące na co dzień w rozgrywkach niższych lig, zdobywają niezbędne szlify by w przyszłości zasilić kadrę pierwszego zespołu.
Także od roku 2016 przy współpracy z Fundacją „Bronowicka Siatkówka” oraz niezawodną organizatorką Magdaleną Kozień oraz trenerem Markiem Kępą pod szyldem naszego klubu funkcjonują sekcje młodzieżowe dziewcząt, z powodzeniem rywalizujące w wojewódzkich mistrzostwach młodziczek i kadetek. Rozwój kultury fizycznej i sportu młodzieży jest także przedmiotem projektów prospołecznych realizowanych przez klub na rzecz mieszkańców Krakowa, wspartych finansowo przez Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W sezonie 2018/2019 zespołowi udało się w piękny sposób wywalczyć utrzymanie w 1. Lidze wygrywając 3-1 w best-of-5 z drużyną STS Olimpia Sulęcin.

Sezon 2019/2020 skończył się przedwcześnie ze względu na pandemię wywołaną koronawirusem. Akademicy uplasowali się na 8 miejscu tabeli z 36 punktami oraz 12 wygranymi spotkaniami z 25.

W kolejnym sezonie Akademicy uplasowali się na 10. lokacie w tabeli końcowej. Pomimo ciężkiego sezonu, zespół potrafił pokazać waleczność w licznych spotkaniach z najlepszymi drużynami. W tym sezonie Akademicy zdobyli również srebrny medal w Akademickich Mistrzostwach Polski!

Partnerzy

Skip to content